Athletics

Athletics

Sports Teams

Cross-Country Running
Head Coach: Dave Gallant
Assistant Coach: Kelly O’Farrell

Junior Boys Volleyball
Coach: Jason Jacques

Senior Boys Volleyball
Coach: Gary Vermeer

Junior Girls Volleyball
Coach: Tony Yachuk

Senior Girls Volleyball
Coach: Gary Vermeer

Junior Girls Basketball
Coach: Tim Greenough

Senior Girls Basketball
Coach: Tony Yachuk

Junior Boys Basketball
Coach: Tim Greenough

Senior Boys Basketball
Coach: Erin Stringer

Track & Field
Coaches: David Gallang, Kelly O’Farrell

Boys Soccer
Coach: Beth Lacasse

Girls Soccer
Coach: Mackenzie Marshall

Golf
Coach: Henry Girard

Badminton
Coach: Gillian Koehler

Senior Girls Basketball
Coach: Tony Yachuk

Boys Curling
Coaches: Tammy Sheppard & Jack Tait

Girls Curling
Coach: Alan Emiry

Swim Team
Coach: Beth Lacasse

Girls Flag Football
Coaches: Andrea Czerniak & Warren Tilston

 

Banners

Volleyball
 NSSSA  Junior Girls Volleyball 2001

2002

 NSSSA  Junior Boys Volleyball 2006

2007

 NSSSSA  Senior Boys Volleyball ‘A’ Champions 2008

2010

2011

2012

 NSSSA  Junior Boys Volleyball ‘A’ Champions 2009
 NSSSA  Junior Girls Volleyball ‘A’ Champions 2011

2013

 NOSSA  Boys Volleyball 2011
 NSSSA  Senior Girls Volleyball ‘A’ Champions 2014

2015

2016

Golf
 NSSSA  Boys Golf 2002

2003

2004

2005

2006

2007

 NSSSA  Golf Champions 2008

2009

 NOSSA  Champion Open Girls Golf 2009-2010
 NOSSA  Open Girls Golf 2011-2012
Badminton
 NSSSA  Badminton 2008-2010

2014

Basketball
 NSSSA  Junior Boys Basketball 2007

2008

 NSSSA  Junior Girls Basketball 2006

2007

 NSSSA  Midget Boys Basketball 2007

2008

 NOSSA  Midget Boys Basketball 2007-2008
 NSSSA  Midget Boys Basketball ‘A’ Champions 2009
 NSSSA  Boys Basketball Nickel Classic Senior Champions 2011
 NOSSA  Boys Basketball ‘A’ Champions 2011
 NSSSA  Senior Boys Basketball ‘A’ Champions 2012
 NSSSA  Junior Boys Basketball 2013
 Golden Gate
Invitational
 Senior Girls Basketball Champs  2016
Soccer
 NSSSA  Mixed Soccer 2009
 Senior Boys S.D.S.S.A.A Division B Champions 2010-2011
 Senior Boys S.D.S.S.A.A. Champion Second Division 2014
Track & Field     
NSSSA

NSSSA

NSSSA

NSSSA

Track & Field

Cross Country

Girls Cross Country

Boys Cross Country

2009

2015, 2016

2015, 2016

2015, 2016

 NOSSA  Champion Overall Aggregate Boys XC Running 2009-2010
 NSSSA  Champions 2011-2012

2013

Rugby
 NSSSA  Champions 2009
Curling
 NSSSA  Boys Champions 2006
 NSSSA  Boys Champions 2009

2015

 NSSSA  Girls Champions 2009
 NOSSA  Girls Champions 2010
 NSSSA  Girls Champions 2011
 NSSSA  Girls Champions 2012
 NSSSA  Boys Runner-Up 2013
 NSSSA  Girls ‘A’ Champions  2014
Slo Pitch
SDSSSA Open Girls Slo Pitch 2015-2016

Spartans Wall of Fame

Athlete of the Year

Spartans Wall of Fame
Athlete of the Year
1952  Leanord Landriault 1989 Mark Seidel
1953  Art Shannon Syndy Mitroff
1954  Art Shannon 1990 Peter McIntyre
1955  Wayne Insley Tina Bovin
1956  Art Shannon Gail Jocko
1958 Karl Kratz 1991 Mike Harasymiw
1959 Scott Sommerville Laurie Thom
1960 Bob Fallat 1992 Chad Laframbois
1961 Ralph Palmquist Kim Clackett
1962 Bill McCallum 1993 Cory Jones
1963 John Kratz Robin Burns
1964 John Kratz 1994 Mike Laplante
1965 Peter Best Melissa Peters
1966 Ray McNichol 1995 Chad Bourchard
1967 Boris Jackman Tamra Jones
1968 Dean Larson 1996 Chris Pierce
Jessie Leeney Amy Moore
1969  Robert Patenaude 1997 Chris Pierce
Marilyn Ellis Jessica Becker
1970 Greg McCulloch 1998 Dylan Alemeny
Karen Sturdy Julia Lin MacNeil
1971  Doug Robinson 1999 Dylan Alemany
Wilf Cywink Mary Ann MacNeil
Nancy Lounder 2000 Kyle Gauthier
1972  Clayton Gibson Heidi Beroll
Rhonda Rumley 2001 Jordan Duplessis
1973  Terry Marshall Charlene Camillo
Charlene Lautamus 2002 Jamie Wright
1974  Tom Shreeve Tori MacNeil
Terri Laplante 2003 Brandon Gervais
1975 Robert Howard Charlene Camillo
Wendy Lautamus 2004 Joel Granger
Lynn Dee Nuttall Jackie Ehrhardt
1976  Jim Ramond 2005 Cliff Moffatt
Cathie Bowerman Lauren Wright
1977  Robert Howard 2006 Alex Schmitz
Barb Reid Lisa Mooney
Donna Sutherland 2007 Curtis Bentley
1978  Pat Diebel Amalia Gil Burbano
Pattie Rumley 2008 Matt Gibson
1979  Dan Gagne Caroline Ehrhardt
Kim Malloy 2009 Daniel Young
KiKi Paquette Caroline Ehrhardt
1980  Ian Boyne 2010 Dennis Larson
Toby Sebalj Caroline Ehrhardt
1981  Ian Boyne 2011 Corey Bouwmeester
Debbie McGregor Kelsey Leclair
1982  Scott Shannon 2012 Travis Lelievre
Coralee Fowler Cassandra Goodchild
1983  Robbie McKay 2013 Curtis Gallinger
Peggy Hagan Lindsay Bender
1984  Ray Gibson 2014 Steven Beange
Dwayne Lamothe Aric Emiry
Karin Podlatis Mallory Gamble
1985  Eric Jeppensen  2015 Alistar Wilson
Sharon Cormier  Olivia Foster
1986 Doug Shannon  2016  Megan Yachuk
Chris McConnery  Levi Vermeer
Nancy Wadell
1987 Mark Seidel
Irene Rumley
1988  Kelly Strong
Kim Kennedy
Merit Trophy
1996 Jay Burley
Debbie Beard
1997 Andrew Floyd
Cheryl Burns
1998 Darren Peltoniemi
Amy Moore
1999 Christopher Maltais
Sharon Moffatt
2000 Dylan Alemany
Melissa Pattenden
2001 Jordan Duplessis
Carla McKay
Sherri Howard
2002 David Ouderkirk
Amanda Alemany
2003 Jamie Wright
Charlene Camillo
2004 Marc Siren
Miranda Murphy
2005 Cliff Moffatt
Lauren Wright
2006 Alex Schmitz
Kristen Towns
2007 Kyle Sabourin
Kenn Schmitz
Stephanie Rivet
2008 Curtis Bentley
Courtney Leclair
2009 Kenny Gallinger
Danielle Shank
2010 Dennis Larson
Caroline Ehrhardt
2011 Edward Paibomsai
Kelsey Leclair
2012 Curtis Gallinger
Stephanie Schmitz
2013 Dustin Bouwmeester
Taylor Leclair
2014 Josh Rodley
Peyton St. Pierre
2015 Olivia Foster
Colton Lafrance
2016 Julia Moffatt
Logan Emiry